Akiyoshidai Music Competition

Introduction

Not just only technique, the musician should be able to move audiences…
Akiyoshidai Music Competition started in 2012 based on the feeling of Akiyoshidai Hibiki Seminar’s lecturers. Various categories are held to developing young musicians who have not only technique, but also artistry.

Application GUidline

8th Akiyoshidai Music Competition

 Category: Double Bass Category, String Quartet Category
       *Please Visit >>>HERE to check details

 Dates: Double Bass Category 19th – 21st April, 2019
         First Qualifier 19th April, 2019 (Fri.)
         Second Qualifier 20th April, 2019 (Sat.)
         Final Selection 21st April, 2019 (Sun.)
    : String Quartet Category 27th – 28th April, 2019
         Preliminary Round 27th April, 2019 (Sat.)
         Final Selection 28th April, 2019 (Sun.)

 Application Period: 7th January to 1st March, 2019
 *Applications MUST be received by 17:00 March 1st(JST)

 Venue: Akiyoshidai International Art Village (50 Akiyoshi, Shuho-cho, Mine-city, Yamaguchi)

 Organizer: Yamaguchi Kirameki Foundation Akiyoshidai International Art Village
 Supporter: Yamaguchi Prefecture, Yamaguchi Board of Education, Mine City, Mine City Board of Education, The Yomiuri Shimbun, The Mainichi Newspapers Co., Ltd., The Chugoku Shimbun Co., Ltd., The Yamaguchi Shimbun, Yamaguchi Broadcasting Co.,Ltd., Television Yamaguchi Broadcasting Systems Co.,Ltd., Yamaguchi Asahi Broadcasting.,Ltd., FM-Yamaguchi co.,Ltd., FM Kirara, FM San San Kirara, Yamaguchi Prefectural Cultural Association

Past Winners

7th

[Grand Prix]
Rou SHIMOKAWA
Tuba Category 1st Prize: Maximilian WAGNER-SHIBATA
2nd Prize: Tsuyoshi WAKABAYASHI
3rd Prize: Konosuke TANAKA
Winner: Kosuke SHIBA, Yuya TAMURA, Masashi KINA, Arcangelo FIORELLO
Stringed Instrument Category 1st Prize: Rou SHIMOKAWA(Cb), Ribon AIDA(Vn)
2nd Prize: N/A
3rd Prize: Misaki KUROKAWA(Vc)
4th Prize: Mai KINOMURA(Vn)
5th Prize: Aoi SAITO(Vn)
6th

[Grand Prix]
Miho SUMIYA
Saxophone Category 1st Prize: Miho SUMIYA
2nd Prize: Jun TSUZUKI
3rd Prize: Koji YAMAMOTO
Winner: Yu IDESAKI, Haruka INOUE, Ryunosuke TAKAHASHI, Akina FUJIKI
Chamber Music Category 1st Prize: N/A
2nd Prize: Honoka KISHIMOTO(Vn) / Kouki KUROIWA(Pf)
3rd Prize: Nobuaki MOTOHAMA(Cl) / Tomoya OKAMOTO(Pf)
     Misaki KUROKAWA(Vc)/ Shigetoshi EZAWA(Pf)
Winner: Mai KINOMURA(Vn) / Akihito MARUYAMA(Pf)
    Takuma SATO(Cl) / Kazue KIYOTA(Pf)
    Yuki YAMASHITA(Cl) / Kei ENOMOTO(Pf)
    Seira HORIUCHI(Vn) / Mana SHOJI(Pf)
    Momoko ARITOMI(Va) / Miki UEDA(Pf)
    Shigeya WATANABE(Cl) / Shiho ENOMOTO(Pf)
5th

[Grand Prix]
Megumi NEMOTO
Double Bass Category 1st Prize: Motomasa NAKAMURA
2nd Prize: Jun OKAMOTO, Sam OHKAWA
Winner: Nozomi SUGANUMA, Yumeji KATAOKA
Horn Category 1st Prize: Megumi NEMOTO, Haruka FUJII
2nd Prize: Hana INOUE, Asako YAMAMOTO, Chinami FUNAHASHI
4th

[Grand Prix]
Kohán ISTVÁN
Stringed Instrument Category 1st Prize: N/A
2nd Prize: Yumeji KATAOKA(Cb), Fuki FUJIE(Vn)
3rd Prize: Misaki KUROKAWA(Vc)
4th Prize: Seira HORIUCHI(Vn)
5th Prize: Emiri KOBAYASHI(Vn)
6th Prize: Mio SAITO(Vn)
7th Prize: Kana OHSUGI(Vn)
Clarinet Category 1st Prize: Kohán ISTVÁN
2nd Prize: N/A
3rd Prize: Yumeki TERUNUMA, Yurie HONDA, Kuri TAKEUCHI
4th Prize: Hiroki SUDO
5th Prize: Sayoko ITO
6th Prize: Haruka GOTO
3rd

[Grand Prix]
Ayako SADOYA
Double Bass Category 1st Prize: Ayako SADOYA
2nd Prize: Yumeji KATAOKA
Winner: Yuka ARAI, Sam OKAWA, Fuyuko OHBA, Akiho TUZUKI, Mayumi MORITA
Chamber Music Category 1st Prize: Ribon AIDA(Vn) / Keigo MUGAWA(Pf)
2nd Prize: Haruka NAGAO(Vn) / Kaoru JITSUKAWA(Pf)
3rd Prize: Nobuaki MOTOHAMA(Cl) / Tomoya OKAMOTO(Pf)
4th Prize: Maho IRIE(Vn) / Takafumi OHKOSHI(Pf)
5th Prize: Megumi OKAYA(Vn) / Yuri ITO(Pf)
Winner: Naoko HATO(Va) / Misa HOSOKIBARA(Pf)
2nd

[Grand Prix]
Eri SHOMURA
Cello Category 1st Prize: Kei YAMAZAWA
2nd Prize: Nanako OKUDA
Horn Category 1st Prize: Eri SHOMURA
2nd Prize: Megumi EMOTO
3rd Prize: Keisuke YAMADA
4th Prize: Chinami FUNAHASHI
5th Prize: Takefumi YAGI
6th Prize: Takahiro EMURA, Akira UJIIE
1st

[Grand Prix]
Ribon AIDA
Stringed Instrument Category 1st Prize: N/A
2nd Prize: Ribon AIDA, Nanako OKUDA
3rd Prize: N/A
4th Prize: Ririko NOBORISAKA, Fuyuko OHBA
Winner: Kei YAMAZAWA, Saki KOBAYASHI, Mika HAMAMOTO
Clarinet Category 1st Prize: N/A
2nd Prize: N/A
3rd Prize: Nobuaki MOTOHAMA, Kuri TAKEUCHI, Yuka OHTA
4th Prize: Soushi NAKADATE, Masako MIYAKO