Programs

Akiyoshidai Music Competition

Akiyoshidai Music Competition visual

Not just only technique, the musician should be able to move audiences…

Akiyoshidai Music Competition started in 2012 based on the feeling of Akiyoshidai Hibiki Seminar’s lecturers. Various categories are held to developing young musicians who have not only technique, but also artistry.

State of contest

Application Guidline

contest image

8th Akiyoshidai Music Competition

2019.4.19-21 / 4.27-28

Category Double Bass Category, String Quartet Category
Assigned Pieces Click here for details
Dates Double Bass Category 19th – 21st April, 2019 First Qualifier 19th April, 2019 (Fri.) Second Qualifier 20th April, 2019 (Sat.) Final Selection 21st April, 2019 (Sun.) String Quartet Category 27th – 28th April, 2019 Preliminary Round 27th April, 2019 (Sat.) Final Selection 28th April, 2019 (Sun.)
Application Period *Applications MUST be received by 17:00 March 1st(JST)
Venue Akiyoshidai International Art Village (50 Akiyoshi, Shuho-cho, Mine-city, Yamaguchi)
Organizer Yamaguchi Kirameki Foundation, Akiyoshidai International Art Village
Supporter Yamaguchi Prefecture, Yamaguchi Board of Education, Mine City, Mine City Board of Education, The Yomiuri Shimbun,The Mainichi Newspapers Co., Ltd., The Chugoku Shimbun Co., Ltd., The Yamaguchi Shimbun,Yamaguchi Broadcasting Co.,Ltd., Television Yamaguchi Broadcasting Systems Co.,Ltd., Yamaguchi Asahi Broadcasting.,Ltd., FM-Yamaguchi co.,Ltd., FM Kirara, FM San San Kirara, Yamaguchi Prefectural Cultural Association

The 8th Akiyoshidai Music Competition Results

Double Bass Category

1st Prize N/A
2nd Prize Bowen QIAN
3rd Prize Kazuki SHINOZAKI
4th Prize Haruna ASHIZAWA, Asaha KAWANO

String Quartet Category

1st Prize/
Grand Prix
Quartet Integra
Kyoka MISAWA​ (Vn)
Rintaro KIKUNO (Vn)
​Itsuki YAMAMOTO (Va)
Anri TSUKIJI (Vc)
1st Prize HONO Quartet
Honoka KISHIMOTO (Vn)
Shuga HAYASHI (Vn)
Kenshi NAGATA (Va)
Yoshiyuki KANIE (Vc)
2nd Prize N/A
3rd Prize Quartetto Cercatore
Tomotaka SEKI (Vn)
Saki TOZAWA (Vn)
Shiiko NAKAMURA (Va)
Haruka MUTAGUCHI (Vc)
4th Prize Una Quartet
Yoshiki YAMAMOTO (Vn)
Ayaka UCHIO (Vn)
Takumi NOZAWA (Va)
Fuuto YAMANE (Vc)
5th Prize Lemoned Quartet
Reika OKURA (Vn)
Ryota KURATOMI (Vn)
Nao TOHARA (Va)
Yuki HIROTA (Vc)
Beethoven Prize Quartet Integra

Past Winners

7th

Tuba Category

1st Prize Maximilian WAGNER-SHIBATA
2nd Prize Tsuyoshi WAKABAYASHI
3rd Prize Konosuke TANAKA
Winner Kosuke SHIBA, Yuya TAMURA, Masashi KINA, Arcangelo FIORELLO

Stringed Instrument Category

1st Prize/
Grand Prix
Rou SHIMOKAWA(Cb)
1st Prize Ribon AIDA(Vn)
2nd Prize N/A
3rd Prize Misaki KUROKAWA(Vc)
4th Prize Mai KINOMURA(Vn)
5th Prize Aoi SAITO(Vn)
6th

Saxophone Category

1st Prize/
Saxophone Category
Miho SUMIYA
2nd Prize Jun TSUZUKI
3rd Prize Koji YAMAMOTO
Winner Yu IDESAKI, Haruka INOUE, Ryunosuke TAKAHASHI, Akina FUJIKI

Chamber Music Category

1st Prize N/A
2nd Prize Honoka KISHIMOTO(Vn) / Kouki KUROIWA(Pf)
3rd Prize Nobuaki MOTOHAMA(Cl) / Tomoya OKAMOTO(Pf)
Misaki KUROKAWA(Vc) / Shigetoshi EZAWA(Pf)
Winner Mai KINOMURA(Vn) / Akihito MARUYAMA(Pf)
Takuma SATO(Cl) / Kazue KIYOTA(Pf)
Yuki YAMASHITA(Cl) / Kei ENOMOTO(Pf)
Seira HORIUCHI(Vn) / Mana SHOJI(Pf)
Momoko ARITOMI(Va) / Miki UEDA(Pf)
Shigeya WATANABE(Cl) / Shiho ENOMOTO(Pf)
5th

Double Bass Category

1st Prize Motomasa NAKAMURA
2nd Prize Jun OKAMOTO, Sam OHKAWA
Winner Nozomi SUGANUMA, Yumeji KATAOKA

Horn Category

1st Prize/
Grand Prix
Megumi NEMOTO
1st Prize Haruka FUJII
2nd Prize Hana INOUE, Asako YAMAMOTO, Chinami FUNAHASHI
4th

Stringed Instrument Category

Stringed Instrument Category N/A
2nd Prize Yumeji KATAOKA(Cb), Fuki FUJIE(Vn)
3rd Prize Misaki KUROKAWA(Vc)
4th Prize Seira HORIUCHI(Vn)
5th Prize Emiri KOBAYASHI(Vn)
Emiri KOBAYASHI(Vn) Mio SAITO(Vn)
7th Prize Kana OHSUGI(Vn)

Kana OHSUGI(Vn)

1st Prize/
Grand Prix
Kohán ISTVÁN
2nd Prize N/A
3rd Prize Yumeki TERUNUMA, Yurie HONDA, Kuri TAKEUCHI
4th Prize Hiroki SUDO
5th Prize Sayoko ITO
6th Prize Haruka GOTO
3rd

Double Bass Category

1st Prize/
Grand Prix
Ayako SADOYA
2nd Prize Yumeji KATAOKA
Winner Yuka ARAI, Sam OKAWA, Fuyuko OHBA, Akiho TUZUKI, Mayumi MORITA

Chamber Music Category

1st Prize Ribon AIDA(Vn) / Keigo MUGAWA(Pf)
2nd Prize Haruka NAGAO(Vn) / Kaoru JITSUKAWA(Pf)
3rd Prize Nobuaki MOTOHAMA(Cl) / Tomoya OKAMOTO(Pf)
4th Prize Maho IRIE(Vn) / Takafumi OHKOSHI(Pf)
5th Prize Megumi OKAYA(Vn) / Yuri ITO(Pf)
Winner Naoko HATO(Va) / Misa HOSOKIBARA(Pf)
2nd

Cello Category

1st Prize Kei YAMAZAWA
2nd Prize Nanako OKUDA

Horn Category

1st Prize/
Grand Prix
Eri SHOMURA
2nd Prize Megumi EMOTO
3rd Prize Keisuke YAMADA
4th Prize Chinami FUNAHASHI
5th Prize Takefumi YAGI
6th Prize Takahiro EMURA, Akira UJIIE
1st

Stringed Instrument Category

1st Prize N/A
2nd Prize/
Grand Prix
Ribon AIDA
2nd Prize Nanako OKUDA
3rd Prize N/A
4th Prize Ririko NOBORISAKA, Fuyuko OHBA
Winner Kei YAMAZAWA, Saki KOBAYASHI, Mika HAMAMOTO

Clarinet Category

1st Prize N/A
2nd Prize N/A
3rd Prize Nobuaki MOTOHAMA, Kuri TAKEUCHI, Yuka OHTA
4th Prize Soushi NAKADATE, Masako MIYAKO
AIAV Programs